Björn Züger utsedd till ny vd för Loomis USA

0
1985




Björn Züger har utsetts till ny vd för Loomis USA, med tillträde senast den 1 augusti 2022. Björn är nu landschef för Loomis Schweiz och regionchef för Österrike/Tyskland/Schweiz. Björn kommer att rapportera till Loomis vd och koncernchef och vara medlem av koncernledningen.

 

Björn Züger är schweizisk medborgare och född 1970. Han har studerat företagsekonomi i Schweiz, med inriktning mot logistik. Björn har tidigare innehaft olika chefstjänster inom VIA MAT koncernen båda i Europa och Sydamerika. VIA MAT koncernen förvärvades av Loomis 2014.

 

Patrik Andersson, vd och koncernchef säger:

 

”Jag är väldigt glad över att meddela att Björn Züger övertar ansvaret att leda Loomis verksamhet i USA, efter Aritz Larrea. Björn har presterat starkt i sin nuvarande roll och jag är övertygad om att han är väldigt väl lämpad att, tillsammans med resten av ledningen i USA och alla anställda, fortsätta utveckla vår verksamhet i USA och leverera på vår strategi.”

 

 

 

Detta pressmeddelande finns också tillgängligt på bolagets webbplats, www.loomis.com.

30 mars 2022



Patrik Andersson
Vd och koncernchef 

Mobiltelefon: 076-111 34 00   
Epost: patrik.andersson@loomis.com

 

Loomis erbjuder säkra och effektiva helhetslösningar för distribution, hantering, förvaring och återvinning av kontanter och andra värdeföremål. Loomis kunder är banker, detaljhandlare och andra aktörer. Loomis bedriver verksamhet via ett internationellt nätverk av cirka 400 operativa lokalkontor i drygt 20 länder. Loomis sysselsätter cirka 24 000 personer och omsatte 2021 cirka 19,7 miljarder kronor. Loomis är noterat på large cap-listan på Nasdaq Stockholm.

Se Loomis börskurs hos Avanza =>

Läs hela pressmeddelandet Cision.com

Previous articleLicenshavare ska anmäla förändringar i ägarkretsen, styrelsen, ledningen eller representant
Next articleSuperettan 2022: Så går det för varje lag enligt oddsen

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here