DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2024

0
747




DELÅRSPERIODEN 1 JANUARI – 31 MARS
• Summa intäkter 218 KSEK (7 115).
• EBITDA -213 KSEK (-125).
• EBITDA-marginal -100% (-2%).
• EBIT -213 KSEK (-1 247).
• Resultat per aktie -0,02 SEK (-0,23).

VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER PERIODEN
• Bolagets extra bolagsstämma i januari fattade beslut om att minska bolagets aktiekapital med högst 1 143 708 kronor för att täcka förluster, utan indragning av aktier. I enlighet med styrelsens förslag beslutade stämman också om en ytterligare minskning av aktiekapitalet med högst 3 417 080 kronor, för överföring till fritt eget kapital, även detta utan indragning av aktier. Vidare gav stämman styrelsen bemyndigande att genomföra emissioner fram till nästa årsstämma.

• Bolaget utser Johannes Eriksson till ny VD.

VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
• Teckningsoptionen TO4, med teckningsperiod från 1 mars 2024 till 28 mars 2024, utnyttjades inte av någon av innehavarna.




Läs hela pressmeddelandet Cision.com

Previous article”Idag är det svårare att göra ett bra miljöval än ett dåligt och det vill jag förändra” — fredagsporträttet med Emilia Eriksson
Next articleJargong-föreläsning den mest omtalade under Einar Mattssons arbetsmiljövecka

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here